تین‌کلاینت (Thin Client)


تین‌کلاینت (Thin Client)


تین‌کلاینت (Thin Client) به کامپیوتر یا برنامهٔ کامپیوتری اطلاق می‌شود که برای تحقق وظایف محاسباتی خود به کامپیوترهای دیگر وابسته است. این مفهوم در برابر فت کلاینت (Fat Client) قرار می‌گیرد که طوری طراحی شده تا تمام نیازهای خود را خودش برآورده کند. وظایفی که توسط خدمات دهنده فراهم می‌شود مختلف است، از فراهم آوردن ساختار پایدار داده (برای مثال برای گره‌های بدون دیسک) گرفته تا پردازش اطلاعات. تین‌کلاینت مانند جزئی از یک زیرساخت کامپیوتری گسترده است، که در این زیرساخت کلاینتهای زیادی قدرت محاسباتی خود را با یک سرور به اشتراک گذاشته‌اند.
تین کلاینت و زیرساخت سروری
استفاده از تین کلاینت ها یکی از روش های کاهش هزینه و افزایش راندمان کاری و اقتصادی است. در این روش به جای خرید کامپیوترهایی که بعد از گذشت چند سال قابل استفاده نیستند، یکسری کامپیوترهای کوچک و ضعیف خریداری می شود که وظیفه انتقال و نمایش یک Desktop را از سرورداشته باشند. در این راهکار، بار پردازشی، حافظه مورد نیاز و فضای هارد دیسک بر روی سرور مهیا می شود و تین کلاینت فقط محیط Desktop را نمایش می دهد. در گذشته این موضوع با Terminal Service راه اندازی می شد ولی اکنون با استفاده از راهکارهای مجازی سازی، می توان به راحتی این موضوع را راه اندازی کرد. شرکت VMware در این رابطه یک راهکار قدرتمند به نام VMware View دارد که توسط متخصصین سپنتا پیاده سازی می شود.
ویژگی تین کلاینت
مدیریت مرکزی تمام Desktop ها، وجود کارائی بیشتر بواسطه استفاده از یک سرور قدرتمند، راحتی استفاده و عدم وابستگی به مکان فیزیکی تنها چند مورد از مزایای این راهکار می باشند.
تعرفه خدمات تین کلاینت
هزینه راه اندازی، آموزش و پشتیبانی از این سرویس مبلغ ۱۲ میلیون ریال می باشد.

بسیاری از سازمان ها از تین کلاینت برای کامپیوترهای امور اداری خود استفاده می کنند. راه اندازی زیرساخت سروری این موضوع به همراه ارائه دستگاه های تین کلاینت مربوطه نیز توسط بخش خدمات دیتاسنتر سپنتا ارائه می شود.