تصویر

فیبر نوری


تحول سریع و رو به رشد سرویس های ارتباطی موجب گرایش شرکت های ارائه دهنده خدمات ارتباطی پایه به استفاده از تکنولوژی جدید و پرسرعت برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان خود شده است. بستر سیم مسی به دلیل داشتن محدودیت های فراوان از جمله محدودیت فاصله و هزینه بالای اجرایی و نگهداری، دیگر گزینه مناسبی برای روند رو به رشد به نظر نمی رسد. در نتیجه رویکرد جدید شرکت های مخابراتی در دنیا استفاده از فیبرنوری تا چند متری سرویس گیرنده است.
فناوری FTTX ( کابل کشی فیبر تا کاربر ) نوید آینده ای بسیار روشنتر را به نسل¬ها می دهد. سرعت بالای شبکه فیبر سرعت فعلیDSL را که چیزی حدود ۴ الی ۵ مگابیت است را به ۴۰ الی ۵۰ مگابیت در ثانیه افزایش می دهد و این تازه اول راه است هم اکنون در کشور خودمان شبکه FTTH با سرعت اینترنت حدود ۹۰۰ مگابیت در ثانیه آزمایش شده است و می توان در مراحل بعد بر روی همان شبکه فیبر ایجاد شده به اینگونه سرعتها نیز دست یافت.
تکنولوژی FTTX باعث درخواست بیشتر کاربران برای اطلاعات تصویری چه در وبگردی وکسب اطلاعات از اینترنت پرسرعت و چه در زمینه ارتباط خواهد شد و بزودی امکان تماس تصویری با کیفیت بسیار بالا در کشور امری عادی خواهد بود.
ظرفیت فعلی شبکه مسی مخابرات ایران پر شده یا به عبارتی لبریز شده و چاره ای جز ارتقا به شبکه فیبر نوری FTTH جهت پاسخگویی به نیازهای جدید و کاربران جدید وجود ندارد.
تانوما (تار نوری مخابرات ایران) به معنی «فیبر نوری تا ساختمان/خانه» است. این سرویس به تکنولوژی جدیدی اطلاق می‌شود که به جای استفاده از کابل مسی از فیبر نوری برای انتقال اطلاعات تا ساختمان و یا محل مشتری بهره می‌برد و می‌توان سرویس‌های گوناگونی از جمله تلفن، اینترنت، سرویس‌های چندرسانه‌ای و دیگر سرویس‌های بر بستر دیتا را با سرعت و کیفیتی بسیار بالاتر از کابل مسی در اختیار مشترکان قرار داد.
به طور خلاصه می توان گفت سرویس های قابل ارائه به صورت همزمان بر بستر فیبرنوری عبارتند از :
• اینترنت فوق پرسرعت بدون اتلاف وقت برای دانلود فیلم و نرم افزار و استفاده از شبکه های اجتماعی و سرویس های OTT بدون وقفه
• تلفن تصویری و ویدئو کنفرانس
• سیاحت و زیارت از راه دور
• آموزش و پزشکی از راه دور
• بازی و خرید آنلاین
• راه اندازی مطمئن کسب و کار خانگی
• بانکداری و دولت الکترونیک
• مشاهده و کنترل دوربین های مدار بسته از راه دور
• اینترنت اشیا و کنترل تجهیزات برقی خانه یا محل کار از راه دور شامل:
 تنظیم سیستم روشنایی
 تهویه مطبوع
 سنسورهای کنترلی ضد سرقت و حفاظت
 پرده و کرکره های هوشمند
 کنترل سیستم های اطفای حریق
 انجام تنظیمات تجهیزات آشپزخانه و…
• مشاهده برنامه های زنده یا آرشیو تلویزیونی ( IPTV) با کیفیت HD و K4
• تماشای آنلاین فیلم و سریال های تلویزیونی (VOD) با کیفیت HDو K4
• کتاب و مطالب فرهنگی و هنری به صورت صوتی ( AOD) و سایر سرویس های نسل آینده .
مزایای استفاده از تانوما:
o پهنای باند اینترنتی و تعداد خطوط تلفن دلخواه
o قابلیت استفاده از سرویس های دیتای متنوع مخابراتی و غیر مخابراتی
o حذف کلیه کابل های مسی ارتباطی
o ارتباط صوتی و تصویری با کیفیت بالا
o طول عمر بالاتر نسبت به کابل های مسی
o افزایش چشمگیر پایداری ارتباط
o کاهش نویز

شرکت تعاونی سیستم های نوین ارتباطی سپنتا که سالهاست در زمینه شبکه های کامپیوتری مشغول فعالیت است و در این راستا صدها پروژه را مستقیما توسط بخش طراحی و اجرای خود و یا از طریق نمایندگان معتبر خود به انجام رسانده است؛ اکنون با هدف تامین تجهیزات مخابراتی و الکترونیکی فیبر نوری توسط بخش خصوصی توانسته در مدت زمان کوتاهی اعتماد بخش اعظمی از بازار را به خود جلب نماید.
سرمايه ، ذخاير و اندوخته كافي، بدنه كارشناسي متخصص و حرفه اي از شاخص هاي توانگري و وجود مشتريان وفادار و قديمي، ارتباطات گسترده با بازار جهاني، مديريت علمي و پاسخگو و نسبت‌هاي مالي بسيارخوب از شاخص هاي ماندگاري اين شركت به حساب مي آيد .
سياست‌هاي اجرايي شركت در ارائه خدمات فیبرنوری در یزد و استان های دیگر، شامل:
 فیوژن و OCDF فیبر
 مفصل بندی فیبر نوری
 کابل کشی فیبر نوری کانالی، خاکی، ایندور و…
 حفاری با ترنچر
 حفاری دستی
 لوله گذاری
 نصب لوله COD
 نصب باکس و تجهیزات پسیو فيبرنوري
 انواع کابل کشی مخابراتی شامل کابل کشی سیم مسی، کابل کواکسیال
 نصب دوربین مداربسته و سوئیچ PoE با آپ لینک فیبر
 نصب انواع PCM، PDH، SDH و سوئیچ ها و لاین ترمینال های مختلف.